BORDSGARNITYR, 3 delar, sydeuropa, sent 1800-tal.

Bronserad metall med målade porslinsinläggningar. Bordspendyl med dekor av figurer. Urtavla med romerska siffror. Kandelabrar med spiralvridna skaft samt delvis genombruten dekor, för fyra ljus vardera. Bordspendyl längd ca 24 cm, bredd ca 14 cm, höjd ca 32,5 cm. Kandelabrarnas höjd 29 cm. Pendel medföljer.

Konditionsrapport

Slitage. Mindre skador. Två porslinsinläggningar saknas. En porslinsdel lös men medföljer. Urtavlans glas saknas. Ej funktionstestad. Nagg. Mindre lagningar. Nycklar saknas.

Placering
Frihamnen 16 A, 417 55 Göteborg - K1

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Emma Svahn

    Göteborg

    Emma Svahn

    emma.svahn@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 4 000 SEK

    Slutpris

    3 201
    313 EUR
    361 USD

    Budhistorik (8 bud)
    513 jan 15:573201SEK
    3A13 jan 15:573001SEK
    513 jan 15:573000SEK