1128001
BORDSGARNITYR, 3 delar, sydeuropa, sent 1800-tal.

Bronserad metall med målade porslinsinläggningar. Bordspendyl med dekor av figurer. Urtavla med romerska siffror. Kandelabrar med spiralvridna skaft samt delvis genombruten dekor, för fyra ljus vardera. Bordspendyl längd ca 24 cm, bredd ca 14 cm, höjd ca 32,5 cm. Kandelabrarnas höjd 29 cm. Pendel medföljer.

Slitage. Mindre skador. Två porslinsinläggningar saknas. En porslinsdel lös men medföljer. Urtavlans glas saknas. Ej funktionstestad. Nagg. Mindre lagningar. Nyckel saknas.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
4 000 SEK