FÅTÖLJ SAMT SOFFA, möjligen Ferdinand Boberg, 1900-talets början

Vitmålade. Fast stoppad sits med blå textil. Soffans längd 190, sitthöjd 50, höjd 87, djup 63 cm. Stolens sitthöjd 47, höjd 90, bredd 62, djup 65 cm.

Slitage. Märken. Färgbortfall.

Proveniens

Graninge stifsgård. Graninge Stiftsgård ritades av Ferdinand Boberg 1909 på uppdrag av bankdirektör Mauritz Philipsson. Enligt uppgift ritade även Ferdinand Boberg en del av inventarierna,

Utropspris
4 000 SEK