CARL BERGSTEN, tillskriven, sekretär, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-30-tal.

Valnötsfaner med geometriskt utformade inläggningar i flera träslag. Skrivklaff med rotfanerad inredning, sex lådor samt fack bakom dörrar. Invändig belysning. Nedtill dörrpar med bakomliggande hyllinredning samt tre utdragbara lådor. Fanerat bakstycke. Plakettmärkt. Bredd 100 cm, djup 42 cm, höjd 111 cm.

Bruksslitage, märken och repor. Skador i rotfaner och belysning samt skada på ben. Knopp samt nedre nyckelhålsinsats saknas. Omfattande fläckar och missfärgningar. Skrivlucka med senare nyckel.

Jämför Jubileumsutställningen i Göteborg år 1923, salongsskåp av Carl Bergsten med samma typ av intarsiamotiv.

Utropspris
8 000 SEK