Design Övrigt
1128230
Erik Fleming
(1894-1954)

ERIK FLEMING, bordslampa, Norrahammars tenn, 1931

Tenn. Räfflad dekor, rund fot. Total höjd 32 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad. Förstärkning.

Övrigt

Silversmeden Erik Fleming, Atelier Borgilas grundare, ritade modeller i tenn för Norrahammar inför Stockholmsutställningen 1930 och några år in på 1930-talet.

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
3 000 SEK