ERIK FLEMING, bordslampa, Norrahammars tenn, 1931.

Tenn. Räfflad dekor, rund fot. Total höjd 32 cm.

Silversmeden Erik Fleming, Atelier Borgilas grundare, ritade modeller i tenn för Norrahammar inför Stockholmsutställningen 1930 och några år in på 1930-talet.

Konditionsrapport

Smärre slitage. Ej funktionstestad. Förstärkning.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Jessica Löfgren

    Jessica Löfgren

    jessica.lofgren@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    4 500
    440 EUR
    507 USD

    Budhistorik (16 bud)
    214 jan 18:164500SEK
    5A14 jan 18:134300SEK
    214 jan 18:134201SEK