Modellen lanserad 1928. Skär- samt olivslipad dekor, fasettslipade ben. Åtta champagnestrutar (höjd ca 19 cm), fem rödvinsglas (17 cm), fyra vitvinsglas (15 cm), 13 starkvinsglas (14 cm), 1 + 11 selterglas (9-10,5 cm), fem skålar (diameter ca 11,5 cm), tolv assietter (15 cm) samt vas (höjd 15,5 cm). Ett flertal med etsad märkning.
Smärre slitage. Två champagnestrutar, ett starkvinsglas samt tre assietter med nagg.
Enligt uppgift inköpt 1982 på Josephssons Glas & Porslin, Göteborg.