SERVIS Ostindia ca 103 dlr, porslin Rörstrand 1900-talets adnra hälft.

Bestående av;
14 tallrikar, diameter 24 cm (4 med nagg och sprickor),
12 tallrikar, diameter 21 cm,
13 assietter, diameter 18 cm (6 med nagg och slitage),
7 djupa, diameter 24 cm,
12 djupa, diameter 21 cm,
1 oval karott,
1 ovalt fat,
1 uppläggningsfat,
1 uppläggningsfat, längd 31 cm,
1 par ljusstakar, höjd ca 10 cm,
1 smörkarott med lock (missfärgad),
1 vas, höjd ca 17 cm,
1 + 1 såssnipa,
1 sockerskål med lock,
1 gräddsnipa,
8 äggkoppar,
4 buljongkoppar med fast (nagg),
5 + 1 mugg,
6 bärtallrikar, (nagg),
10 tekoppar med fat,
11 kaffekoppar med 15 fat (nagg).

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Glasyrmistor. Nagg. Sprickor. Repor.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Patrik Ljungcrantz

    Patrik Ljungcrantz

    patrik.ljungcrantz@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss