Moccaskedar med förgyllda blad. Längd 10,7 cm. Vikt 160 g.
Tygklätt originaletui i trä med graverad plakett: "Julia Johansonille, Uusi Suometar", invändigt märkt Hj. Fagerroos. 26x23 cm.
Smärre slitage. Graverade J.J.
Dagstidningen Uusi Suometar utgavs 1869-1918.