STOLAR, 12 stycken (8+4), Biedermeier, 1800-talets mitt.

Björk. Fyra med fast stoppad sits, åtta med lös stoppad sits. Sitthöjd ca 47-49, höjd ca 78-82 cm.

Något instabila. Smärre slitage och lagningar. En med borrhål i benen. Tre något maskstungna.

Proveniens

Enligt uppgift tidigare Odenslunda gård, Upplands Väsby.

Utropspris
6 000 SEK