Konst Klassisk svensk konst
1128850
Gottfrid Kallstenius
(1861-1943)
Gottfrid kallstenius, olja på duk, signerad och daterad g. kallstenius  06

GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk, signerad och daterad G. Kallstenius -06.

Förstudie till målning i Dramatiska teaterns foajé. 92,5 x 92,5 cm.

Krackelyr, främst i övre delen av duken. Ett par nålhål i dukens högra övre del. Något ospänd duk.

Åsa Frosterud Jägerhorn, "Gottfrid Kallstenius -I tusen tallars skugga- ", sid 135-137, jfr stor version av motivet i Dramatiska teaterns foajé, Stockholm, 1907 avbildad sid 136-137 samt som omslagsbild i färg.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
82 000
7 653
8 473
Utropspris
45 000 SEK
Budhistorik (32 bud)
19 aug 19:08
82 000 SEK
11
19 aug 19:06
80 000 SEK
19 aug 19:06
78 000 SEK
19 aug 19:05
77 005 SEK
11
19 aug 19:05
75 005 SEK