Dekorerat med autografer och monogram i guld samt det krönta estniska riksvapnet och förkortning E.S.Y.C, (Estonian Sea Yacht Club ?) samt finska och signalvimplar i emalj. Spännet med guldstämpel. Besatt med bl.a. citrin, syntetisk rubin, akvamarin, gammaslipade diamanter, demantoid granat. Längd 9,5x7,5, höjd 2 cm, vikt 190 gram
Smärre slitage. otydliga stämplar. En sten saknas