ÅKE ERICSON, fotografi signerat och numrerat 1/5 a tergo.

Motiv ur serien "Non Grata", 2014. Framtagen 2018. Signerad och numrerad 1/5 + 1 AP a tergo. Inkjet print på arkivbeständigt papper, bildyta 49 x 72,5 cm.

Serien Non Grata har bland annat visats på Fotografiska i Stockholm 26 maj - 28 augusti 2016. De skrev följande i sin presentation av utställningen: I Europa bor tolv miljoner romer. Några av dem möter du i Non Grata (icke önskvärd), denna viktiga Fotografiska For Life-utställning med Åke Ericsons fotografier från romernas liv i tio europeiska länder."

Konditionsrapport

Ej examinerad ur ram.

Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Karin Aringer

    Karin Aringer
    Specialist fotografi och samtida konst

    karin.aringer@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 4 000 SEK

    Slutpris

    3 000
    292 EUR
    333 USD

    Budhistorik (3 bud)
    117 jan 22:043000SEK
    Acceptpris på 3 000 SEK uppnåddes
    217 jan 20:342800SEK
    115 jan 21:402200SEK