ÅKE ERICSON, fotografi signerat och numrerat 1/5 a tergo.
Motiv ur serien "Non Grata", 2014. Framtagen 2018. Signerad och numrerad 1/5 + 1 AP a tergo. Inkjet print på arkivbeständigt papper, bildyta 49 x 72,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Serien Non Grata har bland annat visats på Fotografiska i Stockholm 26 maj - 28 augusti 2016. De skrev följande i sin presentation av utställningen: I Europa bor tolv miljoner romer. Några av dem möter du i Non Grata (icke önskvärd), denna viktiga Fotografiska For Life-utställning med Åke Ericsons fotografier från romernas liv i tio europeiska länder."