Stål, mekaniskt verk (manuell), plexiglas, liten sekundvisare, stållänk (ej original), omkring 1960
Åldersrelaterat slitage. Repor. Urtavla med patina. Ingen servicehistorik föreligger varför funktion ej garanteras och en genomgång rekommenderas. Fungerar vid enklare test. Ej genomgången.