KAARE KLINT, soffa, tresits, modell 4118, Rud Rasmussen, Danmark.
Kryssformat underrede, stoppad senare klädsel i Svenskt Tenns rosa "Vägen", pärlspik. Längd 198 cm, djup 79, höjd 85, sitthöjd ca 37 cm.
Slitage, en tvärslå av, sekundär klädsel med skador.
Modellen formgiven år 1929.