GUSTAF WILHELM PALM, olja på duk, signerad GW (med en palm). Utförd 1840.
"Utsigt af slottet Gutenstein i Steiermark", motiv från Österrike. 96 x 77 cm.
Färgbortfall. Tryckmärke. Krackelyr. Ytsmuts.
Stockholms konstförening, 1840 (inköpt direkt av konstnären samma år, enligt uppgift i litteraturen den första tavla som G.W. Palm sände hem till Konstföreningen från utlandet); grevinnan de Geer (erhållen som vinst i konstlotteriet ovan); kapten Claes Breitholtz; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 351, "Vårauktionen", 15-17 april 1953, kat nr 70; privat samling.
Konstföreningens exposition, Stockholm, 1840, kat nr 353.
Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm. 1810-1890", SAK, 1934, omnämnd sid 60 samt upptagen i katalogen sid 275 som nr 62; Georg Nordensvan, "Sveriges Allmänna Konstförening. 1832-1932", SAK, 1932, omnämnd sid 44.