Stolar i gustaviansk stil från omkring år 1900. Sitthöjd 44 cm, bredd 44 cm, höjd 90 cm.
Golvlampa i målad metall med bord, bordsskiva i sten, höjd 165 cm, från 1900-talets senare hälft.
Stolarna med ställvis sliten förgyllning, enstaka fläckar. Åldersrelaterat slitage. Lampan ej funktionstestad.