CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJER, ett par, 'Rialto', Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Stomme av ek, läderklädda armlän, plymåer. Tillverkarens stämpel. Sitthöjd 41 cm, total höjd 74 cm.
Smärre slitage. Smärre skador i lädret.