Stomme av betsad bok, djuptoppade dynor i läder. Bredd 75, djup 73, höjd 92 cm, sitthöjd 43 cm.
Smärre slitage. Repor. Märken. Märken.
Siesing, Andreas: "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015, sid 266.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10