MATTA, antik Khamseh sannolikt, ca 253-268 x 140-150,5 cm (inklusive kortsidornas slätväv).

Mörkblå botten med rikt polykromt boteh- och palmettmönster. Röd huvudbård med ranka.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, trampveck.

Proveniens

Åmmeberg herrgård i Närke.

Utropspris
4 000 SEK