Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 72, bredd 44,5, höjd 78 cm. Nyckel finns.
Senare skiva och fötter. Slitage. Skivan med nagg. En fot lös.