Förgyllda, bronserade och grönpatinerade. Armstöd med antikiserande figurer och lejonmaskaroner. Båda med pappersetiketter under sarger "Öfverståthållare Dickson" (Robert Dickson 1843–1924, överståthållare i Stockholm 1902-11). Sitthöjd 44, höjd 92 cm.
Del av solfjäder på ryggens nederdel lagad. Slitage.
Tidigare överståthållare Robert Dickson 1843–1924.