KARMSTOLAR, ett par, Robert Dickson, empirestil, tidigt 1900-tal.

Förgyllda, bronserade och grönpatinerade. Armstöd med antikiserande figurer och lejonmaskaroner. Båda med pappersetiketter under sarger "Öfverståthållare Dickson" (Robert Dickson 1843–1924, överståthållare i Stockholm 1902-11). Sitthöjd 44, höjd 92 cm.

Del av solfjäder på ryggens nederdel lagad. Slitage.

Proveniens

Tidigare överståthållare Robert Dickson 1843–1924.

Utropspris
8 000 SEK