JOHAN ÅKERBLAD, SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Förgylld och bronserad. Krönande vasakärve och räfflad medaljong. Stämplad IÅ. Med Stockholm hallstämpel. Höjd 140, bredd 54 cm.
Dekorlagningar. Ställvis bortfall av förgyllning.