LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing, behängd med slipade prismor. För sex ljus, sju ljuspunkter. Diameter ca 53, höjd ca 70 cm.

Smärre nagg, några prismor saknas. Ljusarmar något sneda, en ljusarm skadad. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK