HUGO ELMQVIST, skulptur, brons, stämpelsignerad HE.
"Flicka från Ile de Batz". Höjd 19 cm.
Obetydligt ytslitage.
Svenskt konstnärslexikon, band II, 1967, red. Johnny Roosval m.fl, omnämnd sid 124.
Jfr exemplar i Nationalmuseums samling, NM1648, där kallad Bretagnska.