Ram av betsad furu. Måleri i blandteknik på papper, föreställande växter och djur. Höjd 184 cm, bredd 95 cm.
Skador. Revor. Slitage.
Enligt uppgift har stadsarkitekt Klas Boman medtagit skärmen från Wasa, Finland. Där skall skärmen har använts i syfte att skyla konstmodeller vid avklädandet.