HUGO SIMBERG, efter, 20 st, off-set tryckbilder, WSOY Borgå 1952.
Hösten I, Hösten II, Frosten, Dödens trädgård, Saga, Andakt,
Bonden och döden, Vid skiljovägen, Tomtekungen sover, På floden, Bonden och döden vid himmelrikets och helvetets portar, Döden lyssnar, Läsförhöret, Fan vid grytan, Vinden blåser, Ringdansen, Fattigfan ber om mjölk, Dans på bryggan, Ånger, De gå att blomstersmycka henne. Bladstorlek 32,5x25 cm.
Ställvis omfattande slitage. Fodralet med skador.