SPEGEL, sengustaviansk, omkring 1800.

Förgylld och bronserad. Dekor med skuren ornamentik och pastellage. Överstycket med antikiserande kvinna. Tvådelat glas. Längd 50 cm. Höjd 101 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage. Senare förgyllning. Senare bronsering. Senare ommålad medaljong.

Utropspris
5 000 SEK