Bronserade, välvt krön med lyra och festonger, flankerande kolonnetter, ramverk med blad och palmettdekor, bord med rektangulär skiva av vit marmor, uppburen av lyra, svartmålad sockel, längd 80, bredd 36, höjd 82, spegelns mått 168 x 72 cm
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Repor. Nagg. Märken. Fläckar. Färgbortfall. Smärre skador. Senare glas. Lagning.