76
1130633

Erik Gustaf Göthe

(Sverige, 1779-1838)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Erik Gustaf Göthe
(Sverige, 1779-1838)

ERIK GUSTAF GÖTHE, föreställande Karl XIV Johan (Sveriges kung 1818-44).

Gips, bronspatinerad. Signerad och daterad "G. GOTHE. s. 1836.". Höjd 78 cm. Med samtida grönmarmorerad piedestal av trä. Höjd inkl byst höjd 187 cm.

Ompatinerad, näsan med spår av möjlig lagning, retuscherade nagg. Piedestal med slitage, färgbortfall och torksprickor.

Proveniens

Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
friherre Oscar af Ugglas (1901-1984) gift med Ingeborg Ulla Lewenhaupt (1907-2001).

Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 344f, avbildad i interiör från förstugan på Lennartsnäs slott samt omnämnd.