Tudelat. Målat. Överdel, uppsvängt krön samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Två lådor. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Skuren dekor. Bredd 125, djup 50, höjd 214 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Fanerskador. Fuktfläck.