FREDRIK AHLSTEDT, olja på duk, limmad på pannå, ej signerad
Landscape, 22x30 cm. Märkt bakom: Gåva till Aina Björkman af vännerna Fredrik och Nina Ahlstedt
Skrapmärken.
Fredrik Ahlstedt var en finländsk bildkonstnär. Han studerade i Åbo för R.W. Ekman, vid Konstakademien i Stockholm samt i Düsseldorf. Ahlstedt var gift med konstnären Nina Ahlstedt. Han förknippas med kretsen kring Victor Westerholm och konstnärkolonin i Önningeby på Åland. En tid var Ahlstedt verksam som lärare och rektor vid Finska Konstföreningens ritskola i Helsingfors och vid Helsingfors universitet. Hans måleri präglas främst av frodiga landskap, ibland mariner och porträtt.