SIGFRID SÖDERGREN, olja på duk, signerad och daterad -55.
Motiv från Franska Kongo. Duk 39 x 80 cm.
Smärre färgbortfall, något krackelerad.
Sigfrid Södergren var en svensk bildkonstnär och författare född i Brazzaville. Han studerade vid Otte Skölds målarskola, vid Konstakademien samt genomförde studieresor till Frankrike, Belgien, Kongo, Portugal, Angola och Algeriet. Från dessa platser har Södergren hämtat många av sina motiv. Hans landskap och figurmotiv är ofta stiliserade med drag av purism.