Tudelad. Fanerad med mahogny. Rullklaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Fyra lådor, varav den övre med lådor och skrivskiva. Beslag av mässing. dekor av Lejonmaskaroner. Bredd 114, djup 59, höjd 116 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Repor. Lagningar.