GÖRAN HONGELL, KARAFF MED DRICKSGLAS, Karhula-Iittala, ca 1950.
Slipat, klart och "havanna"-tonat (guldgult) glas. Karaffen med silverinfattning, stämplad Auran Kultaseppä, Åbo 1950.
Flaskans höjd inkl propp 25 cm.
Glasets höjd 12 cm.
Smärre ytslitage.
Enligt uppgift, gåva av Finlands president Urho Kekkonen till bergsrådet Niilo Kanto.