GUSTAF WILHELM PALM, olja på duk signerad och daterad 1864
Sydländsk stadsvy, 33 x 40 cm
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Smärre fläckar.
Charlottenlunds gård, Ystad.
Möjligen identisk med ”Vue af en gata i Genazzano i Romerska kyrkostaten”, upptagen i Gustaf Lindgren, ”Gustaf Wilhelm Palm”, SAK, 1934, upptagen under år 1864, kat nr 359.
Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1966, Skåne, del II, Charlottenlund, katalognumret avbildat sid 87.