Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

GUSTAF WILHELM PALM, olja på duk signerad och daterad 1864

Sydländsk stadsvy, 33 x 40 cm

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Smärre fläckar.

Proveniens

Charlottenlunds gård, Ystad.

Möjligen identisk med ”Vue af en gata i Genazzano i Romerska kyrkostaten”, upptagen i Gustaf Lindgren, ”Gustaf Wilhelm Palm”, SAK, 1934, upptagen under år 1864, kat nr 359.
Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1966, Skåne, del II, Charlottenlund, katalognumret avbildat sid 87.

Utropspris
15 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

351. Magnus "NUG" Gustafsson, "Untitled".
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Budhistorik
32 000

ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK