Fanerad i mahogny. Front med tre lådor. Runda beslag i mässing. Vit marmorskiva. Längd 62 cm. Bredd 36 cm. Höjd 84 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Senare skiva. Saknar ett mässing avslut. Nyckel saknas.
Charlottenlunds gård, Ystad.