JOSEF EKBERG, skål samt ljusstakar, flintgods, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Märkta Gustavsberg. Lysterglasyr. Skål med fyra hänklar, längd 34, bredd 27, höjd 9,5 cm. Märkt N-132, 38 samt signerad Ekberg. Ljusstakar märkta N-112, höjd 6 cm.
Smärre slitage.