Stämplad med Anders Carlssons stämpel, (mästare i Norrköping 1772-1801), samt Norrköpings hallstämpel, Bronserad. Träskuren och dekor av pastellage. Höjd 146, bredd 72 cm
Renoverad. Senare bronsering. Lagning.
Se snarlik i: Sylvén/Welander-Berggren, Speglar s. 105
Tillverkad i verkstaden efter mästarens död då änkan drev verksamheten vidare. (Sylvén/Welander-Berggren)