JONAS BLYBERG (1669-1709 Poltava) & ERIK DAHLBERGH (1625-1703), Egenhändigt 2 1/2 sidigt brev från Jonas Blyberg.

Egenhändigt 2 1/2 sidigt brev från Jonas Blyberg daterat Riga 13 juni 1691 till Eric Dahlberg, varav sista sidan med en egenhändig ej daterad kvittens av Erik Dahlberg. Folio (320 x 200 mm).

Smärre fläckar, veck.

Proveniens

John Konow

Jonas Blyberg (1669-1709) var sergeant och stupade i slaget vid Poltava. Erik Jönsson Dahlbergh (1625-1703), svensk greve, militär, arkitekt och ämbetsman; adlad 1660, krigsråd 1677, landshövding i Jönköping 1687-93, fältmarskalk 1693, generalguvernör i Bremen och Verden 1693, generalguvernör i Livland 1696-1702. Dahlbergh planerade och redigerade det berömda planschverket Suecia antiqua et hodierna (Det forna och nuvarande Sverige), som innehåller ett stort antal kopparstick över svenska slott och städer, där många bygger på Erik Dahlberghs egna teckningar.

Utropspris
4 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801