SVÄRD - YATAGAN / YATAGHAN, 3 st, ottomanska, Turkiet sannolikt 1800-tal.

Järn och valross; dekor med gravyrer och inläggningar, bl a arabisk skrift, ställvis guldinläggningar. Total längd 68, 72 och 73 cm. Balja till mellanstora, mässing,spår av försilvring.

Konditionsrapport

Åldersrelaterat slitage. Skador. Lagningar.

Placering
Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - V5

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Jan Ahlklo

    Jan Ahlklo
    Värderingsman

    jan.ahlklo@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    18 000
    1 712 EUR
    1 930 USD

    Budhistorik (45 bud)
    514 feb 19:0218000SEK
    814 feb 19:0217500SEK
    5A14 feb 19:0117000SEK