EDVARD KINDT-LARSEN, bord och 4 stolar, AB Säffle Möbelfabrik, 1960-tal. 2 iläggsskivor medföljer.

Kindt-serien. Ek, delvis fanerade. Bordets längd (158+52+52) totalt ca 262, bredd 115, höjd 72 cm. Stolarnas sitthöjd 41-44, höjd 77 cm.

Smärre slitage, såsom fläckar repor och märken. Två stolar instabila.

Utropspris
5 000 SEK