Kindt-serien. Ek, delvis fanerade. Bordets längd (158+52+52) totalt ca 262, bredd 115, höjd 72 cm. Stolarnas sitthöjd 41-44, höjd 77 cm.
Smärre slitage, såsom fläckar repor och märken. Två stolar instabila.