Design Möbler
1132158

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne norell, fåtöljer, ett par, "ilona", 1900-talets andra hälft.

ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Ilona", 1900-talets andra hälft.

Stommar av bok. Lösa dynor med klädsel "Stugrabatt" av Gocken Jobs, formgivet 1951. Sitthöjd ca 44, höjd 82 cm vardera.

Stommarna med smärre slitage. Klädseln med smärre skador.

Utropspris
10 000 SEK