SKÅLFAT, samt GALLERFAT, fajans, Marieberg samt Rörstrand, 1760/70-tal.

En med dekor i starkeldsblått och bianco sopra bianco av fågel, diameter 22 cm. Gallerfat med tryckt kinesiserande dekor i grisaille, daterad 1772, diameter 25 cm.

Slitage, krackelyr, sprickor, nagg, mistor.

Utropspris
3 000 SEK