SKÅLFAT, samt GALLERFAT, fajans, Marieberg samt Rörstrand, 1760/70-tal.
En med dekor i starkeldsblått och bianco sopra bianco av fågel, diameter 22 cm. Gallerfat med tryckt kinesiserande dekor i grisaille, daterad 1772, diameter 25 cm.
Slitage, krackelyr, sprickor, nagg, mistor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.