TALLRIKAR, fyra stycken (3+1), kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng samt Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger. tre med motiv av tupp i blommande naturmiljö, diameter 23 cm (smärre nagg). En med motiv av blommor, diameter 23 cm.

Slitage, mistor, bränningssprickor och mistor samt smärre nagg.

Utropspris
3 000 SEK