ANDREAS POGGATS. samekniv, signerad PA(?), 1900-talets andra hälft.

Halvhornskniv med slida av graverat och färgat renhorn. Slidläder med dekorränder. Skaft av renhorn och masurbjörk. Knivens längd 21, total längd 23,5 cm

Konditionsrapport

Smärre slitage.

Placering
Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Claes Andersson

    Claes Andersson

    claes.andersson@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 500 SEK

    Slutpris

    2 800
    264 EUR
    300 USD

    Budhistorik (5 bud)
    310 feb 17:272800SEK
    410 feb 11:032600SEK
    Acceptpris på 2 500 SEK uppnåddes
    39 feb 19:412400SEK