STURE JOHANNESSON, färgserigrafi, signerad 1973, numrerad 37/100.
'För Sverige i tiden'. Datorserigrafi. Dagmått ca 58 x 77 cm. Ramad utan glas.
Åldersrelaterat slitage. Smärre fuktfläckar i marginalen, nedre höger hörn. Ej examinerad ur ram.
1970 började Johannesson experimentera med att skapa konst med datorns hjälp. Samarbetade med Sten Kallin (IBM) och Steve Wozniak (Apple). Datorn man använde till en början var en IBM 1130.