PENNSTÄLL SAMT CREMEKOPP, porslin, bl.a Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Rund form med löst bläckställ samt tre pennställ. Dekor i kobolt och guld. H 6, diam 13,5. Cremekopp med förgylld dekor av blommor samt förgylld lockknopp. H 8,5.

Slitage. Delvis nött dekor.

Utropspris
900 SEK