LJUSSTAKE, förgylld och patinerad brons, sengustaviansk, omkring år 1800.

Urnformad ljuspipa uppburen av kvinna. Rund sockel med dekor av bladverk. Kvadratisk fot. Höjd 31,5 cm.

Ytskit med hårt slitage. Anlupen.

Utropspris
3 000 SEK