Målade och bronserade. Skuren dekor. Fast stoppad sits och rygg. Sitthöjd ca 47, höjd ca 85-87 cm vardera.
Slitage, smärre skador och lagningar. Förstärkningar. Målning och bronsering troligen från omkring år 1900.