Målade och bronserade. Fast stoppad sits. Svarvad och skuren dekor samt av pastellage. Sitthöjd ca 40, höjd ca 52 cm.
Renoverade med smärre kompletteringar under äldre tid. Smärre skador, slitage och lagningar.