SERVIS, porslin "Musselmalet", 179 delar, Royal Copenhagen.

14 st djupa mattallrikar, modell 659. Diam 23 cm. En tallrik med nagg och spricka.
12 st mattallrikar, modell nr 571. Diam 25 cm. 2 st tallrikar med nagg.
14 st förrättstallrik, modellnr 572. Diam 22 cm. Två tallrikar med nagg.
13 st tallrikar, diam 19 cm.
modellnr 573.
13 st assietter, modellnr 574. Diam 17 cm. Ett fat med nagg.
13 st kompottskålar, modellnr 624. Diam 15,5 cm.
6 st askfat, modell 504.
8 st buljongkoppar med fat och lock. modell 764.
4 st buljongkoppar med fat. modell 764. saknar lock.
2 st salladskålar på fot, modell 513. 14x20 cm.
2 st salladsskålar, modell 717.
2 st såsskålar, modellnr 587. En såskanna med nagg.
1 st karott med lock, modell 1128.
1 st oval karott med lock, modellnr 622.
1 st salladsskål, modellnr 631.
2 st smörfat med lock. modellnr 502.
2 st mindre skålar modell 542 A och 524 A.
1 st ovalt serveringsfat, modell 102. 37x48 cm.
1 st ovalt serveringsfat, modell 628. 34x25 cm
2 st serveringsfat, modellnr 534.
1 st fat, modellnr 768. Diam 27 cm.
1 st kompottskål, modell nr 511.
1 st kakfat/kompottskål, modellnr 1023. Helblonde. Nagg.
1 st salladskål, modellnr 1018. Helblonde.
2 st lövformade assietter med handtag, modellnr 548.
1 st assiett, modellnr 557.
1 st brödfat, modlelnr 701. 1 st avlång assiett. Modellnr 613.
1 saltkar, modellnr 755.
1 st sockerskål, modellnr 657. Nagg på locket.
1 st kaffekanna, modellnr 519. Ej tillhörande lock med modellnr 127.
1 st gräddkanna, modellnr 522.
2 st pepparkar, modellnr 711.
2 st saltkar, modellnr 712.
5 st tefat utan koppar, modell 72.
1 st sockerskål utan lock, modellnr 691.
8 st cremekoppar med lock, modellnr 743.
1 st senapskanna med lock, modellnr 742. Nagg på locket.
4 st koppar med fat, modellnr 719. + 6 koppar utan fat.
2 st koppar med fat, modellnr 465. +2 fat utan koppar.
3 st koppar med fat, modellnr 1038. En kopp med spricka. +5 fat utan koppar. Helblonde.
4 st koppar med fat, modellnr 1037. En kopp med spricka. + ett fat utan kopp.Helblonde.
10 st fat utan koppar, modellnr 528.
5 st fat utan koppar, modellnr 1038. Helblonde.
2 st tallrikar med tryckt modellnr 621. Diam 22 cm
3 st tallrikar med tryckt modellnr 624. Ett fat med nagg.
1 st avlång assiett med tryckt modellnr 349.

Åldersrelaterat slitage. Nagg förekommer, se beskrivning.

Utropspris
30 000 SEK